Тема уроку: «Сонце-джерело енергії на Землі»

 

Черній А.А.

Конспект уроку з природознавства

Тема уроку: «Сонце-джерело енергії на Землі»

Мета уроку: дати уявлення про перетворення енергії сонячного

                       випромінювання в довкіллі;розвивати допитливість,уміння

                       робити логічні висновки й аналізувати результати;виховувати

                      бережливе ставлення до природи

Обладнання: мультимедійна презентація, малюнки,

                        сонячні лампи.

Тип уроку: урок розвитку критичного мислення

 

Хід уроку

  

I.                   Актуалізація

 

1.Емоційне налаштування

Промінчик сонця заглянув у клас

Він радий вітати сьогодні всіх вас.

Добра всім бажає, усмішок, удачі,

Він нам допоможе, розвяже задачі.

 

( Передавання уявного промінчика в руки дітям)

 

Ми також вітаємо промінь, гостей

І всіх на планеті добрих людей.

 

-Провідником нашого уроку буде девіз:

Промінчик нам освітить путь, нові знання щоби здобуть.

 

Повідомлення про погоду

        Наш промінчик супроводжуватиме  нас протягом уроку і допомагатиме виконувати різноманітні завдання. Ось він завітав на метеостанцію, де радо зустрівся з метеорологами Вальчуком Владиславом та Здріль Дариною.

 

-         Ви прослухали прогноз погоди. Скажіть, будь ласка, що є основною причиною змін у довкіллі?

            Отже,від кількості тепла і світла,яке потрапляє на Землю залежать зміни в неживій природі.

 

2. Оголошення теми і мети уроку

Тема нашого уроку «Сонце – найпотужніше джерело енергії».

Чи можна передбачити про що ми будемо говорити і які нові знання одержимо?

 

3.     Активізація мозкової діяльності учнів

Сонячний  промінчик покликав нас до Піснезнайки

Що ми знаємо про сонце

(Асоціативний кущ)

Прослухати пісню з Піснезнайки та розказати, що нове ви дізналися про Сонце.

                   ( Мозкова атака)

 

Матеріал для вчителя

-         Сонце — це величезна розпечена куля. Температура на її поверхні сягає шести тисяч градусів! Саме тому тепло від Сонця доходить до нашої планети.

-         Відстань від Сонця до Землі дуже велика. Пролетіти її на літаку можна було б за 10 років, на ракеті — за півроку, а сонячний промінь долає відстань за 8 хвилин.

-         За 1 секунду Сонце виділяє більше тепла і світла, ніж люди використали за всю історію свого життя на Землі. А до нас надходить із цієї енергії лише малесенька частка, але і її вистачає для того, щоб на Землі існувало життя.

-         Земля обертається навколо Сонця й освітлюється ним по-різному. Тому на Землі відбувається зміна пір року.

 

I.                   Усвідомлення

1.     Проблемне питання

Прослухати вірш і дати відповідь на запитання в кінці його.

Сонце встало рано-вранці,

потягнулось від душі.

Галя, Нуся  і калина

посміхнулись від душі.

 Але враз з-за океану

чудо-юдо прилетіло

І шляхом таки обману

 сонечко взяло і з’їло.

 

 

Враз навколо потемніло, загуділо.

Ну, а потім тихо стало.

Це вже, діти, жартів мало.

Що ж відбудеться тепер,

 коли звір взяв й сонце зжер?

Відповідь ви обґрунтуйте,

 ну і, звісно, не сумуйте.

 

1.     Промінчик в гостях у аналітиків-доповідачів, які опрацювали  ваші відповіді, доповнили їх власними спостереженнями і створили проект «Сонце – джерело енергії на Землі».

1.      (Проектні технології)

 

Представлення проекту

 

Висновки з проекту

 

Фізкультхвилинка

 

2.     Промінчик в гостях у дослідників

Дослід  «Як спалювання корисних копалин впливає на довкілля»

Чи є альтернатива екологічно чистого джерела енергії?

3.     Обери позицію «Якби я був міністром енергетики, то віддавав би перевагу використанню відновлювальної, чи невідновлювальної енергії. Чому?»

4.      Перегляд презентації

5.     Робота з підручником (прочитати абзац)

6.     Робота в зошитах

 

II.               Міркування

 

1.   Гра «Що мені дає сонечко».

Учні отримують картки із зображенням тварин, рослин, людей. По черзі піднімаються і розказують, яку користь для них приносить сонце.

Наприклад. Я — дерево. Завдяки сонячному світлу з моїх листочків виділяється кисень.

«Я — людина. Від сонця я отримую вітамін D» (тощо).

 

 

 

2.     Робота в парах

Встановити відповідність

Корова                                       сонячне світло

Машина                                  бутерброд

Дитина                                    трава

Дуб

Гаряча вода                            вугілля

Електрика                                паливо   

Перегляд мультфільму

 

III.           Рефлексія

1.   Гра «Додай словечко».

(На дошці записано)

Сонце — це велика розжарена… Воно дає нам… і… Улітку сонце на небі стоїть…, а взимку —… Завдяки сонячному світлу рослини виділяють… На сонці людський організм отримує…

2.         Тестова перевірка

              (Гра"Так чи ні")

1.Людям дає тепло.(+)

2.Без сонця цвітуть квіти.(-)

3.Не треба тепло вдягатися.(+)

4.Коли багато сонця,ми дуже часто хворіємо на простудні захворювання.(-)

5.Достигають овочі і фрукти.(+)

6.Від сонця тане сніг.(+)

7.Можна 10 годин перебувати на сонці.(-)

8.Від сонця можуть бути лісові пожежі.(-)

9.Була б темрява на Землі.(-)

10.Звірі люблять сонце.(+)

11.Можна отримати сонячний удар.(+)

12.Птахи відлітають,коли почне краще гріти сонце.(-)

 

3. Сенкан

Сонце

Велике,гаряче.

Гріє, світить, радує.

Без сонця немає життя.

Життя планети.

 

 

3.     Гра «Інтервю»

Я дізнався 

Мене здивувало

Мене зацікавило те, що    

 

 

 

Коментарі